W Szczebrzeszynie jadąc drogą wiodącą z Zamościa, widać z lewej strony wiatrak oraz drewnianą karczmę. Ten okazały budynek powstał w roku 1895. Zbudowano go dla dyrektora cukrowni w Klemensowie, aktualnie dzielnicy Szczebrzeszyna. Stoi więc na Szlaku Ordynacji Zamoyskich i aż do nacjonalizacji w roku 1946 zamieszkiwali w nim kolejni dyrektorzy wspomnianej cukrowni. Po tym czasie dom nadal pełnił funkcje mieszkalne, a na jego parterze przez pewien czas funkcjonowało przedszkole przyzakładowe. Po ostatnim remoncie w roku 2010 na parterze budynku mieści się restauracja, a na pietrze pokoje gościnne. Interesujące jest to, że na terenie obiektu mieszczą się aż dwa muzea.
Muzeum Skarby Ziemi, to zbiór ponad 400 eksponatów z całego Świata. Zobaczymy tam kolekcję kamieni i minerałów z różnych stron świata, np. kryształy, szmaragdy, lapis lazuli, rubiny czy krzemienie. Zbiory muzealne uzupełniają również przepiękne „skarby morza”- bursztyny, muszle, koralowce, jeżowce i specjalna wystawa meteorytów. Warto na dłużej zatrzymać się przy niektórych, chociażby przy wspaniałym okazie turmalinu, z którego w okresie po powstaniowym, wykonywano w Polsce czarną biżuterię tzw. ‚żałobną’, noszoną demonstracyjnie przez arystokrację na znak protestu wobec zaborców. Przyciąga oczy wielka „buła” septari i pobudza wyobraźnię nawet właściciela, który zastanawia się jaki rysunek kryje wewnątrz, oraz kolorowe agaty min. meksykańskie, armeńskie i tureckie. Zobaczymy pośród kamieni „złoto głupców”, czyli piryt, ale także rodzime złoto z Colorado i o wiele rzadsze czyste srebro. Wspaniałe okazy rodzimej siarki; stalaktyty z hiszpańskiej Altei; rubiny z Pakistanu; liliowce z Rosji i jedną z najpiękniejszych w Polsce „łąk liliowców” z Sahary Zachodniej o niebagatelnym rodowodzie 420 mln. lat. Można powąchać autentyczny kauczuk brazylijski, zobaczyć ząb rekina, kości mamutów, czaszkę żółwia, rzadki okaz skamieniałego drzewa z wytworzonym bursztynem.
Niewątpliwą atrakcją tego miejsca jest możliość grilowania w kamiennym piecu, tłoczenia na zimno oleju z rzepaku, lnu.
Obrazek: Muzeum Skarbów Ziemi i Morza” autorstwa Lima182 – Praca własna. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons