Na powierzchni 30 ha rośnie ok. 1300 gatunków i odmian roślin, pochodzących z różnych kontynentów. Dumą ogrodu są jabłonie ozdobne, wiśnie japońskie, ponad 20 gatunków i odmian magnolii, różaneczniki. Z osobliwości dendrologicznych: bambusy, metasekwoje, egzotyczne sosny, miłorzęby chińskie. Są też kasztany jadalne i dawidia chińska – symbol ogrodu – nazywana drzewem chusteczkowym, ponieważ jej kwiaty przypominają setki rozwieszonych na drzewie jedwabnych chusteczek.
Pierwsze założenie parkowe w Przelewicach powstało w 1814 roku. August Heinrich Borgstete zbudował wówczas pałac, a za pałacem założył angielski park krajobrazowy. Dziś na terenie ogrodu rosną niemal wszystkie chronione w Polsce gatunki drzewiaste. Zwiedzający mają możliwość poznać zarówno chronione, rzadkie i ginące rośliny zapisane w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin, jak i chronione gatunki obce zapisane w księdze światowej. N Kolejni właściciele majątku modyfikowali park według własnych potrzeb i gustu – przez pewien czas istniała tu szparagarnia, uprawy sadownicze i warzywniki rozmieszczone częściowo między starymi alejami. W latach 1933-38 ówczesny właściciel Conrad von Borsig przekształcił park w ogród dendrologiczny, który został objęty ochroną konserwatorską. Ogród Dendrologiczny w Przelewicach fot. UMWZP W czasie parcelacji majątku po II wojnie światowej od arboretum oddzielono ok. 10 ha sadów, szkółek i warzywników. Następnie dołączono do niego teren o podobnej powierzchni i tam znajduje się zakładany w latach 2000-2003 skalniak.
Warto nadmienić, iż jedną z roślin zapisanych w Światowej Czerwonej Księdze roślin ginących i zagrożonych jest rosnące na terenie ogrodu drzewo chusteczkowe Dawidia chińska. Jej kwiat trafił na logo ogrodu, jak również do herbu gminy Przelewice.
Przy wejściu do ogrodu stoi pałac, w którym mieści się biuro ogrodu, laboratoria Botanicznego Centrum Badawczo – Wdrożeniowego, sale konferencyjne, czytelnia z biblioteką, pokoje gościnne i kawiarnia. Naprzeciw wejścia do pałacu znajduje się, cały czas odbudowywany,zespół folwarczny (obora, spichlerz, gorzelnia, stodoły, mleczarnia). Ogród, pałac i folwark jest samodzielnym zakładem budżetowym, własnością gminy Przelewice.
Bilety wstępu
– normalny 7,00 zł
– ulgowy 5,00 zł
– sezonowy karnet wstępu 25,00 zł
Do wstępu z biletem ulgowym upoważnienie są: dzieci, młodzież ucząca się, studenci do 26 roku życia (za okazaniem legitymacji). Nie stosuje się dodatkowych ulg dla grup.
Ogród czynny w dniach 15.04 – 31.08 codziennie od 9.00 do 19.00,
01.09 – 31.10 codziennie od 9.00 do 17.30
01.11 – 14.04 w dni robocze od 9.00 do 15.00
Oprowadzenie po parku trwa do dwóch godzin i wymaga wcześniejszej telefonicznej rezerwacji terminu (data, godzina). Dodatkowa opłata za oprowadzenie wynosi 100,00 zł (150 w języku niemieckim) od grupy (maks. 50 osób w grupie).
Obrazek: „Ogród Japoński-Przelewice” autorstwa Paweł Turtoń – Praca własna. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons